TEL : +90 212 217 30 30 (pbx)

KÜBA-MEKSİKA

 • TARİH
  16-23 ARALIK 2023
 • TUR SÜRESİ
  6 GECE 8 GÜN
 • KONTENJAN
  15
 • REHBER

KÜBA-MEKSİKA TURU

6 GECE 8 GÜN

1.Gün:16 ARALIK 2023 Cumartesi                              İSTANBUL-HAVANA

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali Hoşgörü  kontuarında 15 Aralık Cuma  2023 saat 23.00 da buluşma .  Check-In işlemleri sonrasında  Türk Hava Yollarına    ait TK183 sefer sayılı tarifeli uçağı ile 02.10 da  Havana’ya hareket,  yerel saatle 07.15  te   varış. Gümrük ve pasaport işlemleri sonrasında otelimize hareket ediyoruz. Eşyalarımızı bıraktıktan sonra kısa bir dinlenme sonrasında Havana şehir turumuz için hareket ediyoruz. İspanyol koloni döneminden kalma mimari eserlerinin bulunduğu, Küba ile ilgili tüm resimlerinin ana unsurlarından olan 50’li yılların Amerikan arabalarının dolaştığı caddeleri ile dünyanın en renkli şehirlerinden biri olan ve Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edilip koruma altına alınmış olan Havana turumuzda ; Barok Tarzı ve Kolonyal mimari tarzında binalar, Efsane Lider Fidel Castro’nun saatlerce süren ünlü nutuklarını okuduğu Devrim Meydanı, Devrim öncesi Amerikan etkisini gösteren Washington’daki Capitol’den esinlenerek yapılmış El Capitolio, Katedral Meydanı, Armas Meydanı, Morro Kalesi, Obispo Caddesi, Kübalıların sabahlara kadar oturup sohbet ettiği Malecon Sahil Şeridi, Nobel Ödülü sahibi ve  Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Yaşlı Adam ve Deniz gibi eserlerin yazarı Ernest Hemingway’in gittiği La Bodequita del Medio ve Floridita göreceğimiz yerler arasında.Turumuz sonrasında kişisel ihtiyaçlar için serbest zaman,  ardından otelimize transfer.

KONAKLAMA -HAVANA

2.Gün:17 ARALIK 2023 Pazar                             HAVANA-PINAR DEL RIO

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası tam gün sürecek olan Pinar del Rio-Vinales Vadisi turumuz için hareket ediyoruz. Küba nın dünyaca meşhur purolarının yapıldığı atölyeleri ve meşhur Küba tütünün yetiştiği tipik Küba köylerini görmek üzere ülkenin en güzel bölgelerinden biri olan Pinar del Rio programımızın ilk durağını oluşturuyor. Pınar Del Rio da Puro üretimini geleneksel yöntemlerle sürdüren atölyelerden birini ziyaret ederek puronun yapım aşamalarını göreceğiz. Ardından, Küba köylerinin bulunduğu ve Unesco tarafından dünya kültür mirası ilan edilen Vinales vadisinin büyüleyici güzelliğine tanıklık etmek için vadiyi kuş bakışı seyredeceğimiz bir tepeye çıkacağız. Öğle yemeğimizi burada aldıktan sonra vadide bulunan 120 metre yüksekliğindeki The Mural de la Prehistoria’yı görecek ve Cueva del Indio Mağarasının içinde sandalla gezeceğiz. Tam gün sürecek olan bu keyifli gezi esnasında, yerli halkın yaptığı el yapımı hediyelik eşyalardan satın alma şansınız olacaktır.Dönüş yolu üzerinde misafirperver yerli bir ailenin evini ziyaret edip, Küba yerlilerin yaşamı hakkında bilgi edineceğiz. Ardından Havana'ya geri dönüyoruz. Otelimize yerleşme.

KONAKLAMA -HAVANA

3.Gün:18 ARALIK 2023 Pazartesi        HAVANA-CIENFUEGOS-TRINIDAD

Sabah otelde alacağımız kahvaltıdan sonra bavullarımızla birlikte otelden ayrılarak, otobüsümüzle Trinidad yolculuğuna başlayacağız. Gidiş yolumuz üzerinde Timsah Çiftliği ziyaretimiz var. Buradaki milli park içerisinde Avrupalıların keşfinden önce yerel halkın nasıl yaşadığına dair görsel uygulamalar eşliğinde bilgiler alacağız.  Mlli park gezimiz sonrasında Küba Devriminin başarıya ulaşmasını hazmedemeyen Amerika ve Amerika da yaşayan Kübalıların ortak hareketi olarak bilinen Domuzlar Körfezi çıkarmasının yapıldğı noktayı ziyaret ediyoruz. Burada Domuzlar  Körfezi çıkarması ile ilgili detaylı bilgi aldıktan sonra   ve Küba’nın önemli şehirlerinden Cienfuegos’a hareket.  gezeceğiz. Burada Küba’ nın tarihi görüntüsü bizi bekliyor olacak. Haiti deki  köle isyanından sonra Fransız kökenli şeker kamışı plantasyon sahiplerinin gelip yerleştiği bölge Küba nın gözde turistik kentlerinden biri konumunda. Şehir turumuzun ardından  Trinidad’ a hareket edeceğiz. Trinidad’a varışımız sonrası koloni döneminde zenginleşip gelişen ve bugün bir kısmı Unesco’nun koruması altında olan Trinidad  turumuzu  yürüyerek gerçekleştireceğiz. Etrafı Kolonyal dönemden kalma binalar ve müzelerle çevrili Plaza Mayor (Büyük Meydan), Santísima Trinidad Katedrali, Romantik Müze,   göreceğimiz yerler arasında. Sonrasında koloni döneminde şeker kamışı tarlalarında çalışmak üzere Afrika’dan bölgeye zorla getirilen kölelerin beraberlerinde getirdikleri Afrika kültürünü ve dansını görebileceğimiz La Canchanchara’ da kısa bir mola veriyoruz.  Sonrasında Trinidad ın renkli sokaklarında keyifli dakikalar ve muhteşem fotoğraflar çekmek üzere serbest zaman.

KONAKLAMA -TRINIDAD

4.Gün:19 ARALIK 2023 Salı                TRİNİDAD-SANTA CLARA-HAVANA

Sabah otelde alacağımız kahvaltıdan sonra rotamızı Santa Clara’ya çeviriyoruz. Küba devrimi kavramının en önemli şehirlerinden Santa Clara, Amerika desteği ile iktidara getirilen Fulgencio Batista nın talimatları ile devrimci güçlerin yok edilmesine yönelik ağır bombardımana uğramış ve binlerce insana mezar olmuş bir şehirdir. Devrim mücadelesinin başkahramanı Ernesto Che Guevara ya da yerel halkın deyimiyle, Comandante’ nin mozolesi Santa Clara da ilk durağımız oluyor. Uğruna şarkılar, şiirler yazılan, Arjantinli tıp öğrencisi Che ,kuzeni ile birlikte gerçekleştirdiği bir Güney Amerika gezisi sonrasında, hayata bakışını tamamen değiştirmiş, Fidel Castro ile tanışınca da, kendisini tutsak halkların kurtuluşuna adamış bir devrimcidir (kendi deyimiyle). İkinci durağımız Küba devriminin başarıya ulaşmasındaki en önemli unsur olan ve günümüzde de Kübalıların büyük saygı gösterdiği Tren Blindado- zırhlı tren oluyor. Santa Clara programımızın sonrasında öğle yemeğimizi Santa Clarada aldıktan sonra Havana ya dönüş ve dinlenmek üzere serbest zaman.

KONAKLAMA -HAVANA

5.Gün:20 ARALIK 2023 Çarşamba                                  HAVANA-CANCUN

Sabah erken saatte otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Havana Havalimanına hareket ediyoruz. Havana dan 1 saatlik uçuş ile Cancun a varış . Maya Dilindeki Ekab –Yılan Yuvası- olarak adlandıralan Cancun Karayip denizinin muhteşem turkuaz renklerine sahip plajlara sahip bir turizm cenneti konumundadır. Doğusundaki Nacupte lagunü ile Karayip kıyılarında bulunan, doğal mercan resifleri, beyaz kumları , planlı gelişimi ile dünya turizm cenneti olarak adlandırılan Cancun da direkt olarak deniz kenarındaki otelimize gidiyoruz. Eşyalarımızı bıraktıktan sonra kısa süreli şehir turumuz yapıyoruz sonrasında otelimize dönüş ve deniz ve yüzme için serbest zaman.

KONAKLAMA -CANCUN

6.Gün:21 ARALIK 2023 Perşembe                       CANCUN-CHICHEN ITZA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Maya uygarlığının izlerini görmek üzere Unesco Dünya Kültür Mirası Chichen Itza Antik kentine hareket ediyoruz. Maya – Toltek kültürlerinden kalma yapıları göreceğimiz bu gezimizde; Mayaların Güneş ve Ay hareketlerini izlemek için kullandıkları El Caracol , El Castillo, Rahibeler Manastırı,Dünyanın yeni yedi harikasından biri sayılan Kukulkan Piramidi,  Gran Juego de Pelota (günümüzde –ölümüne maç- kavramının fiilen ortaya çıktığı yer olarak adlandırılır ) Savaşçılar Tapınağı, Kartal ve Jaguar Platformu, Venüs Platformu göreceğimiz yerler arasındadır. Chichen Itza da yapacağımız tarihe yolculuğunun ardından , bölgenin etkileyici doğal oluşumlarından ve Cenote olarak adlandırılan yeraltı sularının açığa çıktığı doğa harikası olarak nitelendirilen (Cenote) Obruk ziyaretimizi yapıyoruz. Dileyen misafirlerimiz bu doğa harikası oluşumda yüzme imkanına sahip olacaktır. Turumuz sonrasında otelimize transfer.

KONAKLAMA -CANCUN

7.Gün:22 ARALIK 2023 Cuma                                       CANCUN-İSTANBUL

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında kısa süreli serbest zaman, sonrasında havalimanına hareket. Türk Hava Yollarına    ait TK181 sefer sayılı tarifeli uçağı ile 14.30 da   İstanbul’a hareket.

8.Gün:23 ARALIK 2023 Cumartesi                                           İSTANBUL

Türkiye yerel saati ile sabah 10.35 de İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • THY Hava Yolları Uçak bileti(Havana Gider-Cancun Döner)
 • Havana - Cancun iç hat uçuş bileti
 • 5 yıldızlı otellerde 6 gece konaklama
 • 6 adet Açık büfe sabah kahvaltısı
 • 6 adet Öğle yemeği (3Ü Aperatif)
 • 6 adet Akşam yemeği 
 • Müze ve aktivite ücretleri
 • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
 • Programda belirtilen tüm transferler
 • Türkçe Rehberlik hizmetleri
 • Gezi Boyunca Kulaklık Sistemi
 • Otobüste ikramlar ve Su
 • Yurt Dışı Çıkış Pulu
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Hoşgörütur Gezi Çantası
 • Küba Ve Meksika Vize Ücretleri 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Şahsi harcamalar
 • Otel ekstraları

FİYATLANDIRMA

İki Kişilk Odada Kişi Başı Fiyat :  3.600 $
Tek Kişilk Odada Kişi Başı Fiyat :

 4.200 $

0-2 Yaş Bebek Ücreti :  250 $ (Uçak Bileti)
3-6 Yaş Çocuk Ücreti :  2.000 $ (Otelden yatak istemediği takdirde)
7-11 Yaş Çocuk Ücreti :  3.000 $
Kaparo Bedeli     1.500 $
Son Başvuru Tarihi   :  01 Aralık 2023 Cuma
Kontenjan :

 15 Kişi  

ÖNEMLİ NOTLAR: ( Lütfen Okuyunuz) 

 • Rezervasyonun kesinleşmesi için Tur Tarihinden 1 ay önce (Son başvuru tarihi) Kaparo bedelinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Son Başvuru Tarihinden sonra yapılan rezervasyonlarda Uçak biletlerini kendiniz almanız veya artış miktarını karşılamanız gerekecektir.
 • Biletini Mille veya Kendi alacak yolcularımızdan Uçak bileti olan (Kapora Bedeli)  1.500 $ toplam Fiyattan düşülür.
 • Turlarımız 10 kişi kayıt olunca gerçekleştirilir. Tur Kesinleştiği Zaman Biletini Mil veya Kendi Alacaklar Alabilir.(Tur Yetkilisine danışınız)
 • Ödemeler tek çekim kredi kartı mail order yolu ile veya size gönderilecek Şirket banka hesap numaralarına yatırmanız ile gerçekleşir.
 • Kalan Tur Ücreti ( Uçak Bileti Hariç ) Tur Tarihine 15 gün kala Ödemesi alınır.
 • Tura Katılamama durumlarında Uçak firmasının belirlediği Emsiyo ve Bilet cezaları Katılımcıya Aittir.
 • 3 Günden daha az kalan zamanda kalan günlerde iptallerde hiçbir miktarda geri iade yapılmaz.

  GENEL AÇIKLAMALAR

 • Tur öncesi ve tur içinde hava muhalefeti, deprem, sel vb. sebeplerden dolayı yapılamayan turlarda Hoşgörütur’un sorumluluğu yoktur.
 • Bu turumuz İstanbul’dan hareket ettiği anda başlar İstanbul’a dönüldüğü anda biter.
 • Araç yerleşme planında sağ, sol veya koridor, cam kenarı garantisi ve koltuk numarası garantisi verilmez.
 • Yeterli sayıda çoğunluk sağlanmayan turu önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı Hoşgörütur’da saklıdır.
 • Turun iptali durumunda Hoşgörütur iptali bizzat bildirmek zorundadır. Yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur.
 • Yolculuk esnasında hava ve yol koşullarından dolayı doğabilecek gecikmelerden Hoşgörütur sorumlu tutulamaz.
 • Otellerden hareket saatlerini rehberimiz belirleyecektir. Ayrıca rehberimiz Hoşgörütur’un onayı ile iklim ve yol koşullarına göre programda değişiklik yapabilir.
 • Turlarımız namaz kılanlar için namaz vakitlerine riayet edilip, Program akışı ona göre dizayn edilir.

BU TUR İLE ALAKALI ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

 • Küba ve Meksika Türk vatandaşlarına Vize uygulamaktadır.
 • Pasaportlara vize uygulanması için karşılıklı 2 boş sayfa zorunludur. Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına ; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.
 • Küba da kredi kartı kullanılmamakta olup , kişisel harcamalarda kullanmak üzere yanımızda nakit Euro bulundurmanızı tavsiye ederiz. Amerika Doları da kullanılmakla birlikte, Küba nın Amerika ile olan ilişkilerinden ötürü Amerikan Dolarının Küba da sadece yabancıların kullandığı para birimi olan CUC dönüştürülmesinde çok düşük kur uygulanmaktadır.
 • Meksika da kullanılan para birimi Meksika Peso sudur. Meksika da kredi kartı kullanımı oldukça yaygın olmakla birlikte kişisel harcamalarda kullanmak üzere Meksika Peso su almak için yanımızda Amerikan Doları bulundurmanızı tavsiye ederiz

YANIMIZA ALMAMIZ GEREKENLER

 • Rahat bir ayakkabı: Topuksuz veya Spor ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Kıyafet:
  • 1-Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (polar/kazak, şapka, yağmurluk, güneş gözlüğü v.b)
  • 2-İnceden kalına doğru bir giyimi tercih edin (yürüdükçe terler, durduğunuzda üşüyebilirsiniz)
  • 3-Yedek giyim, çorap ve ayakkabı alabilirsiniz.
  • 4-Numaralı gözlük kullananların yedek gözlüğü
  • 5-Terlik (Bazen otel odalarında terlik bulunmamaktadır.)
 • İlaç: Kişisel olarak kullandığınız ilaçlar varsa unutmayınız.
 • Telefon Şarj cihazları
 • Pasaport (Gidilecek Ülkeye giriş tarihinden itibaren En Az 6 aylık geçerlilik tarihi olmalıdır.)